środa, 22 lutego 2017

Ty też możesz pomóc! Wspaniała akcja # Klasyka dla smyka. Książki dla dzieci i młodzieży z Domów Dziecka. Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Otwórz serce i przyłącz się do akcji!

Pewnie widzieliście już krążący w Internecie cytat, który osobiście uwielbiam!

 „Dziecko, które dużo czyta, stanie się dorosłym, który potrafi myśleć.”


zdjęcie ze strony agaidzieciaki.blog.pl

Kocham książki miłością bezgraniczną. Uważam, że mają moc zmieniania świata. Czytanie sprawia mi ogromną radość od kiedy pamiętam! Staram się jak tylko mogę promować czytelnictwo wśród najmłodszych, tak aby jak najwięcej dzieci miało szansę pokochać książki! 

Na blogu jest już kilka recenzji polecanych przeze mnie książek (np. tej - klik!), na fanpage'u (klik!) również pojawia się mnóstwo inspiracji książkowych (jest m.in. zbiór 12 książek polecanych na prezent - klik!).

Muszę też przypomnieć wywiad ze wspaniałym Panem Poetą (klik!) :)

---------------------------------

 #Klasyka dla smyka to wspaniała akcja, dzięki której co miesiąc do wybranego Domu Dziecka zostaną wysłane nowe książki dla dzieci! 
Z wielką przyjemnością zostałam Ambasadorką Akcji.

Może Wy też się przyłączycie??? :)

Miałam okazję porozmawiać z Dagmarą (Socjopatka.pl), która wraz z Radosławem (osinskipoludzku.blogspot.com) organizuje tą akcję.

 Przeczytajcie naszą rozmowę, aby poznać szczegóły akcji---------------------------------------------

Dagmara, na początku chciałam Ci serdecznie pogratulować stworzenia akcji #Klasyka dla smyka!

Powiedz proszę skąd pomysł na tą akcję? Jaki jest jej cel? 
I jak to się stało, że z Radosławem staliście się współorganizatorami?

Pomysł na akcję miał Radek. Skąd się wziął? Po prostu z obserwacji i potrzeby serca. Czasem tak jest, że fajne pomysły do nas trafiają i trudno powiedzieć skąd się wzięły. Lubię powiedzenie, że każdy pomysł trafia do osoby, która jest na niego gotowa, jeżeli jednak długo nie zostanie wcielony w życie, pójdzie do kogoś innego. Dlatego jestem pewna, że jeżeli nie my, to w końcu ktoś inny zrobiłby podobną akcję. :)

Radek zapytał mnie co sądzę o tym pomyśle i czy piszę się na organizację tego. Oczywiście nie mogłam się nie zgodzić, więc dopracowaliśmy wszystko i ruszyliśmy czynić dobro!

Cel akcji jest bardzo prosty i przejrzysty. Chcemy zachęcić dzieci z Domów Dziecka do czytania i poznawania alternatywnych światów, za pomocą pięknych klasycznych bajek, powieści, ale i nowości wydawniczych. 

Aby to zrobić chcemy wesprzeć wybrane Domy Dziecka nowymi książkami. Dodatkowo kilku z naszych Ambasadorów zadeklarowało chęć czytania dzieciom książeczek, które dotrą do nich w ramach naszej akcji.

Zapraszamy na oficjalną stronę wydarzenia, gdzie znajduje się m.in. regulamin akcji J  https://www.facebook.com/events/1463860030293574/


Czym zajmujesz się na co dzień? Czy jest to coś związanego z literaturą, z dziećmi?

Z wykształcenia jestem socjologiem. Przede wszystkim piszę teksty na zlecenie, pomagam w zaplanowaniu kariery i w odnalezieniu się na rynku pracy. Niebawem zamierzam rozpocząć sprzedaż własnych produktów na blogu.

Zdecydowanie moje zajęcia nie są powiązane ani z dziećmi, ani stricte z literaturą, chociaż uwielbiam czytać i doskonale jest mi znana wartość, jaką niesie ze sobą czytanie od małego.

Umiem wczuć się w sytuacje drugiej osoby, mam w sobie wiele empatii – dlatego kiedy jest jakiś społeczny problem, ogarniam rozwiązanie poprzez działanie. :)


Na czym dokładnie polega akcja #Klasyka dlasmyka?

W ramach akcji #KlasykaDlaSmyka darujemy (nowe!) książki dla dzieci i młodzieży z Domów Dziecka.

Raz w miesiącu wraz z Ambasadorami robimy na swoich blogach podsumowanie darowanych książek, wraz ze zdjęciami i odnośnikami do darczyńców.

Następnie czytelnicy mają tydzień, aby w komentarzach zgłaszać Domy Dziecka, które ich zdaniem powinny otrzymać jeden z pakietów książek.

Po tygodniu wybieramy Domy Dziecka i wysyłamy książki, albo wręczamy osobiście (jeżeli to możliwe) wybranym placówkom.

W pierwszym miesiącu nasz wynik to 6 pakietów, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w 8 Domach Dziecka.


Kiedy wystartowała akcja i do kiedy potrwa?

Do Akcji przygotowywaliśmy się już od 1 lutego. Szukaliśmy wraz z Radkiem sponsorów, Ambasadorów i darczyńców. Pierwsze rozdanie miało miejsce na blogach 20. lutego.

Akcja potrwa do końca maja (książki można przesyłać do 18.maja), planowane są cztery rozdania (luty, marzec, kwiecień, maj).Jak można wesprzeć tą piękną akcję? Czy każdy może się jakoś do niej włączyć?

Każdy może pomóc! I właśnie to jest najpiękniejsze. Do Akcji szukamy blogerów-Ambasadorów, wydawnictwautorów książek, a także prywatnych darczyńców, ludzi dobrej woli.

Pole do pomocy jest praktycznie nieograniczone. Można samemu zakupić pozycje dla dzieci, pomóc w odnalezieniu sponsorów, nagłośnić akcję na swoich profilach społecznościowych, ale nie tylko!

Osoby, które będą chciały wesprzeć naszą akcję i przesłać nowe książki proszone są o kontakt z nami w celu otrzymania adresu do ich wysyłki.

Jeśli będziecie mieć jakieś dodatkowe pytania, to możecie napisać do nas maila na adres: socjopatka@socjopatka.pl

Książki należy wysłać tak, aby dotarły do nas do 18. dnia każdego miesiąca. Przykładowo, jeżeli chcecie przesłać nam książki w ramach edycji marcowej to musimy otrzymać je do 18. marca. 

Książki w ramach naszej akcji przyjmowane są do 18. maja – po tym terminie nie będzie można darować już kolejnych.

Można pomóc także w ramach swojego zawodu i zgodnie ze swoimi umiejętnościami np. jedna graficzka wykonała dla akcji plakat. Ilustratorka stworzyła przepiękny projekt papeterii na listy, które będziemy dołączać do paczek z książkami.

Mile widziani są prawnicy, którzy w razie pojawiających się pytań mogliby na nie odpowiedzieć.


Dla każdego znajdzie się miejsce i pole do działania! :)


Ile wydawnictw do tej pory postanowiło wesprzeć akcję?

W pierwszym miesiącu tylko jedno wydawnictwo zgodziło się nas wesprzeć pozycjami książkowymi. Było to wydawnictwo Publicat S.A. .

Mamy jednak potwierdzone chęci pomocy na kolejne miesiące od następnych 4 wydawnictw.


Ile książek zostało darowanych w pierwszym miesiącu jej trwania?

Dokładnie 136 książek, w tym kilka całych serii np. seria Opowieści z Narni, Harry Potter czy Niezgodna, dla młodzieży.Jak wybierane są Domy Dziecka, które otrzymają w danym miesiącu książki dla dzieci? 
Kiedy pierwsze książki trafią do Domów Dziecka?

Tak jak wspominałam to czytelnicy naszych blogów proponują placówki które powinny zostać obdarowane. Z zaproponowanych Domów Dziecka, wraz z Radkiem, wybierzemy te Domy, które według nas najbardziej potrzebują pomocy.

Do 27. lutego można zgłaszać Domy Dziecka. 28. lutego na blogu moim i Radka będą oficjalne wyniki. Po skontaktowaniu się z Domami Dziecka i ich zgodzie na wysyłkę, książki zostaną niezwłocznie wysłane do placówek.

Jeżeli książki wysyłane są pocztą, czekamy na sygnał od Domów Dziecka, że dotarły.


Czy wcześniej brałaś już udział lub organizowałaś inne akcje charytatywne? 
Masz jakieś doświadczenia związane z pomaganiem  dzieciom w podobny lub zupełnie inny sposób?

Byłam już organizatorem i współorganizatorem różnych akcji, ale nigdy charytatywnych i na taką skalę. Jako licealistka byłam kiedyś w Domu Dziecka, gdzie wraz z dwójką znajomych z klasy wystawialiśmy kukiełkowe przedstawienie. To był dzień, którego nigdy nie zapomnę.

Dlatego myślę (i mam nadzieję!), że to nie ostatnia taka akcja charytatywna, w której biorę udział.

Dagmara, bardzo Ci dziękuję za rozmowę i mam nadzieję, że z każdym miesiącem liczba darowanych książek będzie jeszcze większa!

 A wszystko po to, aby jak najwięcej dzieci i młodzieży w Domach Dziecka mogło cieszyć się z nowych pozycji na półkach, poszerzać swoją wiedzę 
i rozwijać wyobraźnię! 

---------------------------------------------

Mam nadzieję, że otworzycie swoje serca i wesprzecie tą piękną akcję! :)

Pamiętajcie, że książki możecie wysyłać cały czas, aż do 18. maja!!!

Przyłączysz się??? :) 

Jeszcze raz przypominam stronę wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1463860030293574/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz