wtorek, 7 lutego 2017

Jak wspierać rozwój mowy dziecka i jak doskonalić wymowę dziecka? Logopedyczne rymowanki stymulujące rozwój mowy dziecka. Recenzja książki "Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy."Dzisiaj moja opinia o pierwszej z książek wspierających rozwój mowy, które chciałabym Wam polecić - "Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy", autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich, wydawnictwa Wilga
Jest ona przeznaczona głównie dla dzieci młodszych (3-5 lat), ale proste, zabawne i rytmiczne wierszyki z książki mogą posłużyć jako inspiracja do zabawy i nauki również dla starszych dzieci. Zbiór tych wierszyków to doskonała profilaktyka ale też i terapia zaburzeń artykulacji, dlatego korzystać z niej mogą zarówno rodzice, jak i terapeuci. Taki rozwój mowy przez zabawę można z powodzeniem zaproponować dzieciom zarówno w domu, jak i w przedszkolu, szkole, czy gabinetach terapeutycznych. 

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dzieci uwielbiają te logopedyczne rymowanki! Wykorzystuję je już od jakiegoś czasu i jestem z nich bardzo zadowolona! :)

Dzieci łatwo uczą się ich na pamięć i później powtarzają je w przeróżnych sytuacjach (nawet podczas mycia rąk, spacerów lub gdy zobaczą coś co wcześniej widziały na ilustracjach w książce, np. żabkę). A efektem tego powtarzania jest m.in. utrwalanie prawidłowych nawyków związanych z wymową :) 

-----------------------------------------

Pierwszy rozdział skupia się na wyrazach imitujących różne dźwięki oraz zawołaniach wykorzystywanych w różnych sytuacjach życia codziennego, np. hop-hop, ku-ku, bim-bam-bom. 


Najmłodszym dzieciom wierszyki można tylko czytać – jest to doskonałe ćwiczenie na rozróżnianie głosek. Ze starszymi dziećmi można bawić się np. prosząc je o wydanie dźwięku odpowiedniego do sytuacji widocznej na obrazku. Gdy dziecko potrafi już imitować dźwięk można wprowadzić powtarzanie dźwięku w określonym rytmie wynikającym z treści wierszyka. Inną zabawą może być też nauczenie się wierszyków na pamięć lub wspólne ich odczytywanie, z podziałem na wersy. 

Pod każdym wierszykiem jest też zamieszczone dodatkowe pytanie lub polecenie zachęcające do dalszej aktywności, np. „Pokaż jak skacze żabka!” „Kiedy pukamy do drzwi?”. 

Te logopedyczne rymowanki są opracowane w taki sposób, aby przy zaangażowaniu ze strony rodzica/terapeuty i dziecka, mogły być inspiracją do wielu ciekawych zabaw i rozmów. 

-----------------------------------------


Drugi rozdział zawiera wierszyki ćwiczące wymowę głosek w wyrazach i izolacji. Każdy z nich służy doskonaleniu wymowy jednej głoski. Dziecko powinno powtarzać cały tekst rymowanki, aby ćwiczyć głoskę w nagłosie, śródgłosie i wygłosie (czyli na początku, w środku i na końcu wyrazu). Przy niektórych wierszykach znajduje się wskazówka dla rodziców, mówiąca na co powinni zwrócić uwagę w trakcie ćwiczenia wymowy dziecka. Wierszyki ułożone są w każdym rozdziale w kolejności alfabetycznej co ułatwia ich odszukiwanie.

"Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy" to książka, która moim zdaniem powinna znaleźć się w biblioteczce domowej wszystkich dzieci!
Najmłodszym dzieciom świetnie posłuży jako narzędzie do wspierania rozwoju mowy, starszym do doskonalenia wymowy poszczególnych głosek. Logopedyczne wierszyki to świetna zabawa dla całej rodziny, pomoc w poznawaniu nowych słów, ćwiczeniu rytmu, zbiór pomysłów na inspirujące rozmowy i okazja do wspólnego spędzenia czasu

-----------------------------------------

Ciekawa jestem jakie są Wasze ulubione wierszyki do ćwiczenia wymowy?

Znacie tą książkę lub inne publikacje E. i W. Szwajkowskich?

Moim zdaniem wszystkie pozycje tych autorów są warte uwagi - na pewno pojawi się tu jeszcze kilka z nich :) 

19 komentarzy:

 1. Świetna sprawa.Czytanie a zarazem uczenie .To dziecko napewno sie zaintetesuje fajna ksiażka z żabkami kum kum.Pozdrawiam bardzo dobry post dla kazdej mamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka to przyjemne z pożytecznym! :) Nauka przez zabawę, fachowe wskazówki, piękne ilustracje! Jestem zachwycona i polecam wszystkim :)

   W jakim wieku jest Twoje dziecko?

   Pozdrawiam ciepło i zapraszam do śledzenia - niedługo pojawią się kolejne ciekawe książki!

   Usuń
 2. Idealna pozycja dla mojej najmłodszej córki! Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że trafiłam w Twoje potrzeby. ;) Ile lat mają Twoje dzieci?

   Zapraszam już niedługo na recenzję kolejnych ciekawych książek wspierających rozwój dzieci, możesz też zajrzeć do albumu, w którym polecałam 12 książek dla dzieci https://www.facebook.com/1474636762780628/photos/?tab=album&album_id=1822602921317342 :)

   Pozdrawiam ciepło

   Usuń
  2. Super! :) Dla każdego znajdziesz coś ciekawego w tym folderze (np. o uważności) i już niedługo także na blogu :) ---> Dzisiaj np. dostałam do recenzji kolejne bardzo ciekawe książki, tym razem z kategorii rozwojowo-motywacyjnej, więc właśnie dla troche starszych :)

   Usuń
  3. o uważności mam jakąś pozycję w domu - czytałam 2 lata temu, ale tyt. nie pamiętam... 10 min uważności dla dzieci? jakoś tak...
   Z podobnej kat. czeka na mnie "Ostatnie dziecko lasu" :D

   Usuń
  4. Akurat tej książki nie miałam jeszcze okazji przeczytać - polecasz? :) Te książki o których ja wspominam są bardziej dla dzieci niż dla rodziców o dzieciach, więc trochę inna kategoria :) Ciekawa jestem też tej pozycji o której wspominasz na końcu!

   Usuń
 3. Ciekawy wpis, jeszcze nie czytałam tek książki. A dla starszych dzieci polecam książki Grzegorza Kasdepke. Genialny autor książek dla dzieci, który w zabawny sposób tłumaczy wiele rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Nie znałam tego autora, ale na pewno sprawdzę :)

   Niedługo na blogu kolejne ciekawe pozycje dla dzieci, i tych młodszych i starszych! Pozdrawiam ciepło

   Usuń
  2. Kasdepke u nas się przejadł... Ma lepsze i gorsze książki. Niektóre ewidentnie są pisane na siłę - szczególnie te nowe w duchu poradnikowym, który ma dzieciom wyjaśniać świat.
   Nie porywają nawet dziecka - niestety.

   Usuń
 4. Oj przydałaby mi się ta książka kilka lat temu, gdy mój bratanek miał straszne problemy z mówieniem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problemy z artykulacją i rozwojowem mowy to niestety obecnie jakaś plaga :( M.in. dlatego postanowiłam polecić Wam kilka takich książek :)

   Pozdrawiam ciepło

   Usuń
 5. Co prawda mój syn jest dopiero na etapie "mama" i "dada", ale już dokładam tę pozycję do naszej listy prezentowej :) Dzięki za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałam -> pierwsza część to proste wyrazy takie jak hop-hop, chlup-chlup, klap-klap, więc myślę, że spokojnie możesz zacząć już mu czytać, aby oswajał się z ich brzmieniem i rytmem :)

   Cieszę się, że mogłam Cię zainspirować! :) Pozdrawiam Was ciepło

   Usuń
 6. ciekawa propozycja, szczególnie dla mniejszych dzieci aby rozwój mowy prawidłowo stymulować:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie! a u starszych można ćwiczyć ucząc się ich na pamieć lub wypowiadać bardzo szybko dbając jednocześnie o prawidłową dykcję :)

   Usuń
 7. Kiedyś była w Lidlu podobna książeczka, coś z wierszykami do połamania języka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, o innych się nie mogę wypowiedzieć, ale ta jest świetna! A teksty wierszyków bardzo przemyślane ;)

   Usuń