poniedziałek, 20 lutego 2017

Jak wspierać rozwój mowy dziecka i jak doskonalić wymowę dziecka? Logopedyczne rymowanki stymulujące rozwój mowy dziecka. Recenzja książki "Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach."


Kolejna bardzo dobra książka, którą chciałabym Wam dzisiaj przedstawić, czyli "Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach." autorstwa Elżbiety iWitolda Szwajkowskich, wyd. Wilga, jest kontynuacją książki "Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy.", którą polecałam Wam ostatnio. (klik!).
W poprzedniej książce znajdują się rymowanki wspierające rozwój mowy, które świetnie posłużą jako ćwiczenia wymowy wyrazów imitujących dźwięki i popularnych zawołań oraz głosek w wyrazach i w izolacji. 

W tej książce natomiast autorzy prezentują wierszyki dla trochę bardziej zaawansowanych, które są wspaniałym narzędziem do ćwiczenia wymowy trudnych zestawień dwóch spółgłosek, głosek tzw. szeregu szumiącego oraz głoski „r” w różnych zestawieniach.To co łączy obie książki to na pewno fakt, że wspierają rozwój mowy i doskonalą wymowę u dzieci. Wierszyki w nich zawarte mogą posłużyć zarówno jako profilaktyka, jak i terapia zaburzeń artykulacji. Książki są też wydane w taki sposób, aby mogli z nich korzystać i rodzice i terapeuci, w przedszkolu, szkole, domu, gabinecie terapeutycznym.

Moje wnioski po kilku tygodniach wykorzystywania wierszyków z obu książek są następujące:

Treść rymowanek jest dobrze przemyślana, wierszyki są zabawne, rytmiczne, uczą i bawią. A dzieci bardzo lubią je powtarzać! 

----------------------------------------

W pierwszej części umieszczone są wierszyki do ćwiczenia wybranych zestawień głosek. 


W drugiej części znajdziemy rymowanki do ćwiczenia wymowy głosek szeregu szumiącego.  Trzecia część poświęcona jest doskonaleniu wymowy głoski „r”.Pod każdym wierszykiem jest też pytanie lub polecenie dla dziecka, które może być inspiracją do dalszej nauki i zabawy (np. „co to znaczy, że pies jest słodki?”, „czym się rożni konar od gałęzi?”, „spróbuj zakrakać jak kruk”).

W pierwszej i drugiej części pod rymowankami autorzy umieścili fachowe porady dla rodzica/terapeuty, które są świetną podpowiedzią, na co powinni oni zwrócić uwagę podczas wymawiania przez dziecko danego wierszyka, co powinno ich zaniepokoić w wymowie dziecka oraz kiedy warto udać się do logopedy. W części dotyczącej głoski „r” takie logopedyczne wskazówki znajdziemy na początku całego rozdziału. Tak jak w poprzedniej książce, rymowanki ułożone są w kolejności alfabetycznej.
Bardzo spodobał mi się też pomysł zamieszczenia na początku tej książki zabawnej gimnastyki narządów artykulacyjnych, czyli „gimnastyki buzi i języka” - oczywiście też w formie rymowanych wierszyków! To doskonała okazja, aby rozgrzać buzię, język, wargi, żuchwę i policzki!

Podsumowując, "Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach." to książka, którą na pewno warto mieć w biblioteczce!

----------------------------------------

Ciekawa jestem jakie są Wasze ulubione książki wspierające rozwój mowy?

Znacie tą książkę lub inne publikacje E. i W. Szwajkowskich?

Moim zdaniem wszystkie pozycje tych autorów są warte uwagi - na pewno pojawi się tu jeszcze kilka z nich :) 14 komentarzy:

 1. Jako logopeda śledzę takie publikację. Po tę z pewnością muszę sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Ta jest na pewno warta uwagi :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe propozycje, mamy podobne, bardzo śmieszą chłopców, szczególnie kiedy mama się wygłupia czytając. To też zachęca maluchy do powtarzania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Rola rodzica jest tu nieoceniona! :) Świetnie, że potrafisz ich zachęcić do powtarzania ;)

   Usuń
 3. Dzięki za ten wpis :-) jestem na etapie poszukiwania takich właśnie książek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc! :) Będą jeszcze kolejne propozycje!

   Usuń
 4. Publikacja, która z pewnością okazałaby się bardzo przydatna podczas pracy nad ćwiczeniem wymowy mojego dziecka, jak wtedy mocno poszukiwaliśmy takich właśnie atrakcyjnych książeczek. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie zgrałyśmy się czasowo! Z czego korzystaliście? ;) I ile lat ma teraz? ;)

   Usuń
 5. Ciekawa pozycja, myślisz, że mogę zakupić ją dla roczniaka? jeśli nie to może polecisz jakieś pozycje do nauki mówienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest kontynuacja książki "Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy" http://stymulowanie-rozwoju-dziecka.blogspot.com/2017/02/jak-wspierac-rozwoj-mowy-dziecka-i-jak.html - właśnie tą pierwszą część poleciłabym Ci na początek :) Już samo czytanie tamtych rymowanek pozwoli na kształtowanie się u dziecka rytmu, osłuchanie się z nowymi słowami, chęć do nauki nowych słów ;)

   Usuń
 6. Mam chyba dwie książeczki z podobnymi wierszykami, cóż z tego jak moja córka praktycznie nie interesuje się ksiązeczkami, chyba że w kontekście oglądania obrazków... :/ W maju skończy trzy lata, a na razie nie bardzo się jeszcze wysławia i zaczynam się powoli martwić. Mam nadzieję, że niedługo ta mowa jej ruszy. Pozdrawiam

  http://matkowac-nie-zwariowac.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko (dobrze odgadłam imię po nicku?) - polecałabym w takim przypadku udać się na konsultację do logopedy, aby ocenił przyczyny takiej sytuacji. Może to być opóźniony rozwój mowy, jeśli w tym wieku córka "nie bardzo się wysławia". Im wcześniej wykryty zostanie tym szybciej wdroży się terapię i efekty będą lepsze. Jeśli chcesz - napisz do mnie maila albo wiadomość na fanpage to podam CI namiary do logopedów, którzy na pewno pomogą Ci rozwiać wątpliwości, nawet online :) Pozdrawiam ciepło !

   Usuń
 7. Uwielbiam tak samo jak pozostałe dwie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Naprawdę godne polecenia książki :)

   Usuń