poniedziałek, 14 września 2015

Co to jest mandala? Jakie korzyści daje dzieciom tworzenie mandali?

Słowo MANDALA pochodzi z Indii i oznacza „koło”.  Jest symbolem wszechświata, harmonii, doskonałości. Obecnie mandala staje się coraz bardziej popularna jako technika terapeutyczna wykorzystywana w pracy z dziećmi i dorosłymi. Jako pierwszy wprowadził ją do swojej praktyki znany psychoanalityk Carl Gustav Jung jako technikę pozwalającą nieświadomości ujawnić się w postaci symboli umieszczanych w tworzonej mandali.

Podstawą do tworzenia mandali jest narysowany okrąg. Oczywiście, możemy też kupić gotowe wzory do kolorowania. W tej kwestii panuje pełna dowolność – jeżeli mamy ochotę i czas narysujmy mandalę samodzielnie, a jeśli nie czujemy się na siłach to skorzystajmy z dostępnych szablonów. Kolory i używane do tworzenia mandali materiały powinniśmy wybierać intuicyjnie – odrzućmy chęć kontrolowania wszystkiego, oceniania i zbyt długiego obmyślania każdej kolejnej czynności – dajmy porwać się spontaniczności :)

Przykładowa mandala - zdjęcie z www.wefollowpics.com

Tworzenie mandali to akt twórczości przebiegający z czystą radością tworzenia i samorealizacji będący wynikiem kreatywności twórcy – pomaga „wyżyć się” artystycznie i oderwać od problemów, pozwala poczuć FLOW, daje przedsmak tego czym jest PASJA. Brzmi wspaniale!

Jakie jeszcze korzyści daje tworzenie mandali?
 •  pozwala się wyciszyć i zrelaksować, nawet nadpobudliwym dzieciom
 •  jest wspaniałą metodą radzenia sobie ze stresem
 •  poprawia koncentrację i skupienie
 •  uczy wytrwałości, cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu
 •  jest świetną zabawą, do której w najprostszej wersji wystarczy kartka papieru i kredki
 •  sprzyja dotarciu do swojej podświadomości i zrozumieniu swoich emocji, myśli, lęków
 •  pomaga wyrażać swoje uczucia
 •  dobrze obrazuje fakt, że aby osiągnąć duży cel należy wykonać wiele małych kroczków
 •  pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę i spokój ducha
 •  rozwija wyobraźnię
 •  pozwala na kreatywność przy wyborze używanych do procesu materiałów
 •  sprzyja twórczemu myśleniu
 •  wpływa na prawidłowy rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki małej (zdolności manualne)
 •  pozwala skierować  swoją uwagę ze świata zewnętrznego na wewnętrzny, lepiej poznać siebie, swoje pragnienia i potrzeby – kształtuję inteligencję intrapersonalną
 •  kształtuje wrażliwość estetyczną
 •  aktywizuje nieśmiałe, bierne, apatyczne dzieci, sprawiając, że stają się one bardziej otwarte, pewne siebie i zaczynają nawiązywać relacje społeczne (na początku w postaci kontaktu wzrokowego i uśmiechu,) - pytają co narysowały pozostałe dzieci, opowiadają co one same chciały przedstawić w swojej mandali
 •  rozwija umiejętności plastyczne, techniczne
 •  pomaga dziecku wypracować własny styl i odpowiedzieć sobie na pytanie co mu się podoba, a co niekoniecznie  przypadło mu do gustu

Oceniając użyte kolory, rodzaj i rozmieszczenie poszczególnych elementów mandali można próbować zrozumieć, co dzieje się w głowie dziecka – w jakim jest nastroju, czy ma jakieś problemy itd.


Więcej o interpretacji mandali przeczytacie w jednym z kolejnych wpisów :)


zdjęcie pochodzi ze strony http://wefollowpics.com/

------------------------------------

Znacie technikę MANDALI? Tworzycie własne mandale? :)

MANDALA to świetny pomysł na wspólne spędzenie wartościowego czasu z dzieckiem! :) 

10 komentarzy:

 1. Moje dziecko jest chyba jeszcze za małe na to, ale muszę o tym pamiętać. :) Bardzo ciekawy post. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :) ile ma lat? pamiętaj, że są do kupienia gotowe szablony (nadają się dla dzieci już od ok. 3 lat) do kolorowania, jeżeli dziecko umie już trzymać kredkę może śmiało próbować ;) możesz sama stworzyć dla niego proste mandale z dużymi wyraźnymi kształtami w środku, które będą łatwe do pokolorowania :) chociażby taką http://1.bp.blogspot.com/-Jdtw-l3869U/URq9hsqOW8I/AAAAAAAAXJM/oSvn6XQnyCE/s1600/mandala-serca-kolorowanka-01.jpg :)

   Usuń
 2. Poznałam tę technikę terapeutyczną dawno temu, jeszcze na studiach, ale do tej pory z niej nie korzystałam. Dzięki za przypomnienie o jej istnieniu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ooo, to super, że poznałaś ją na studiach - co kończyłaś? nie wiedziałam, że wspominają o tej metodzie :)

   Usuń
 3. Fantastyczne narzędzie do rozwoju i terapii dzieci. Dziękuję, że o tym piszesz. Pozdrawiam. Vika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - mandale dają nieograniczone możliwości ;) Dziękuję za wizytę, pozdrawiam serdecznie ;)

   Usuń
 4. Pamiętam, gdy jako dziecko tworzyłam mandale. To było świetne zajęcie. Oprócz tego, jak zaznaczyłaś, było bardzo kreatywne, to na dodatek to był dla mnie bardzo fajny środek wyrażania siebie. Jako introwertyczka zawsze miałam z takimi rzeczami pod górkę, a mandala była fajnym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tworzyłaś je na jakichś zajęciach dla dzieci? Świetnie, że miałaś taką możliwość - ja niestety spotkałam się z tym dopiero kilka lat temu :)

   Usuń
 5. Odnośnie mandali, ale do kolorowania powstała nawet specjalna książka z wzorami. Też super rozwijające zadanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak! jest kilka naprawdę godnych polecenia książek ze wzorami oraz kilka miejsc w sieci gdzie można znaleźć gotowe szablony :) Popularne są także książki z obrazkami, na których można kolorować drobne detale, np. "japońskie inspiracje" i inne - świetne na odstresowanie się :)

   Usuń