niedziela, 27 listopada 2016

"Poznaj lepiej swoje dziecko!" 21-dniowe wyzwanie rozwojowe dla dzieci i rodziców - tydzień pierwszy

Dzisiaj jest ten dzień! :) 

Dzień, w którym zgodnie z zapowiedzią rozpoczynacie piękną, 
pełną uważności podróż, w którą wyruszacie wspólnie z Waszymi dziećmi. 

Jeśli macie ochotę możecie dołączyć też do naszego wydarzenia na facebooku, w którym możecie na bieżąco dzielić się swoimi wrażeniami i inspiracjami z nami i pozostałymi uczestnikami wyzwania. Zapraszamy!


Jeśli nie wiecie jeszcze, na czym będzie polegało to wyzwanie, to koniecznie przeczytajcie ten wpis (klik!)

Przed rozpoczęciem pierwszego zadania przeczytajcie proszę jeszcze krótkie wprowadzenie od Ewy:


Dzieci ze względu na swój rozwój i sposób myślenia mają niewielki wgląd w siebie. Rysunek, fundament tego wyzwania, może pomóc dziecku zrozumieć swoje emocje, potrzeby, motywację, zachowanie, mocne strony, swoje zasoby czy umiejętności. Rysując, dziecku może być łatwiej opowiedzieć o czymś, pomyśleć o tym, czego nie ma w zasięgu jego wzroku, wyrazić to co czuje.

Ważne, aby towarzysząc dziecku podczas jego rysowania wziąć pod uwagę możliwości wynikające z etapu jego rozwoju. Im młodsze dzieci tym krótszy czas rysowania i mniej pytań. Można też wspólnie zastanawiać się nad poleceniem, pomóc młodszemu dziecku zwerbalizować jego emocje, potrzeby, odczucia i wyłaniać to, co jest nawet bardzo drobne.


Bez względu na wiek dziecka bądźcie otwarci, uważni, zaangażowani i miejcie szczere zainteresowanie, pamiętajcie o „domknięciu” za pomocą rozmowy każdego z 21 zadań. Będzie to dobre dla Was i dzieci. 


--------------------------------------------


Poniżej wklejam 7 grafik (na pierwszy tydzień wyzwania) z poleceniami dla dziecka oraz pytaniami otwartymi, które możecie mu zadać po skończeniu zadania :)

1 dzień = 1 zadanie

Na końcu znajduje się dodatkowa grafika z pytaniami otwartymi na ten tydzień, które mogą posłużyć jako wstęp do dalszej rozmowy z dzieckiem, zainspirować do poruszenia kolejnego tematu, a wszystko po to
 aby lepiej poznać swoje dziecko  :) 


No to w drogę! Udanej podróży! :) 


----------------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------

Pamiętajcie, że możecie dołączyć do specjalnego wydarzenia na facebooku
Do zobaczenia!

Widzimy się za tydzień! Powodzenia! :) 


2 komentarze:

  1. Bardzo fajna inicjatywa, tym bardziej, że dzieci mają spory problem z uzewnętrznianiem swoich emocji. Rysunek to doskonała forma komunikacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak :) Bardzo fajną formą ekspresji jest też tworzenie mandali - jeśli nie czytałaś to podrzucam linka ;) https://stymulowanie-rozwoju-dziecka.blogspot.com/2015/09/co-to-jest-mandala-i-korzysci-jakie.html

      Usuń