niedziela, 14 września 2014

Simhasana, czyli pozycja lwa – skuteczna pomoc dla nerwowych, nieśmiałych, jąkających się dzieci

Lew kojarzy nam się z siłą, mądrością, przywództwem, odwagą, zwycięstwem. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas ma w sobie wewnętrznego lwa. Zła natomiast taka, że często jest on uśpiony. Na skutek presji społecznej, systemu edukacji i wychowania coraz młodsze dzieci tracą z nim kontakt. Stają się zestresowane, spięte, brakuje im pewności siebie, mają niskie poczucie własnej wartości, nie wierzą w swoje możliwości. Aby poczuć moc i korzystać z niej na co dzień wystarczy odnowić znajomość z naszym wewnętrznym lwem. Jak to zrobić? Na ratunek przychodzi nam SIMHASANA!


Simhasana - pozycja lwa *


Pozycja lwa może się na początku wydawać dziwna, ale dzieci ją uwielbiają! Wspaniale oddziałuje zarówno na ciało, jak i umysł. Rozluźnia mięśnie twarzy, języka, szyi, barków i tułowia, zwiększa dopływ krwi do okolic twarzy, gardła i języka, strun głosowych, szyi,  aktywizuje funkcję immunologiczną migdałków i węzłów chłonnych (co powoduje wzmocnienie odporności dziecka), pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego, zmniejsza poziom odczuwanego stresu, pozwala wyzbyć się negatywnych emocji, pomaga w ekspresji uczuć, poprawia płynność mowy i barwę głosu, jest pomocna przy zwalczaniu nadmiernego zaciskania szczęk i bruksizmu (zgrzytanie zębami), zwiększa pewność siebie, poprawia sylwetkę, dodaje odwagi do wyrażania własnego zdania.

Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
 1. Usiądź na piętach (siad klęczny) lub w siadzie skrzyżnym (po turecku). 
 2. Połóż dłonie z rozpostartymi palcami na udach i lekko je dociskaj, wyprostuj kręgosłup (wyciągnij się w górę), nie unosząc przy tym barków.
 3. Weź głęboki wdech nosem.
 4. Otwórz szeroko usta, wystaw język (starając się sięgnąć nim do podbródka) i zrób wydech, rycząc przy tym głośno jak prawdziwy lew.
 5. Skieruj uwagę do swojego wnętrza. Odnów przyjaźń z Twoim lwem. Poczuj w sobie siłę, spokój, odwagę i pewność siebie.
 6. Można powtórzyć kilka razy.


 Kliknij aby zobaczyć przykładowe zdjęcia pokazujące jak wykonywać simhasanę

To proste ćwiczenie jest świetnym pomysłem na zabawę z dzieckiem. Może sprawić mu (ale także Tobie!) ogromną radość i przynieść wiele korzyści, poprawiając Wasze samopoczucie i zdrowie. 

Zacznijcie już dziś i przekonajcie się o tym na własnej skórze! Polecam!

*zdjęcia nie są moją własnością, znalezione w Internecie
2 komentarze:

 1. Zdecydowanie muszę to dzisiaj przetestować z moim buntującym się już 2 latkiem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, zróbcie to razem - "ryczcie" na przemian raz MAMA-LEW a raz LWIĄTKO. Przy zabawie jest mnóstwo śmiechów i wygłupów, dzięki czemu wzmacnia ona więź między Wami, poprawia samopoczucie, relaksuje i pozwala wyzbyć się nadmiaru emocji - co w przypadku zarówno buntującego się dwulatka jak i jego mamy, jest baaaardzo pożądane :) Po zabawie poczujecie się tak "lekko" - ciężko to opisać, trzeba poczuć :) Napiszcie jak Wam się podobało! :)

   Usuń