poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Stan Rytmizacji PACE w kinezjologii edukacyjnej

 Dzisiaj zapraszam do przeczytania "praktycznego" wpisu. Można zastosować zaraz po lekturze!

Neurofizjologicznymi podstawami kinezjologii edukacyjnej zajmiemy się w innym wpisie. Teraz zachęcam do zapoznania się z czterema prostymi krokami prowadzącymi do osiągnięcia tzw. Stanu Rytmizacji (PACE, od ang. Positive – pozytywny, Active – aktywny, Clarity – jasność i Energy – energia). Stan PACE to stan gotowości do poradzenia sobie z czekającym nas wyzwaniem. Korzystnie jest osiągnąć ten stan umysłu przed rozpoczęciem nauki w domu lub w szkole, przed ważnym sprawdzianem, prezentacją czy konkursem szkolnym.

Cztery łatwe do wykonania czynności pomogą dziecku podejść do zadania z pozytywnym nastawieniem, chęcią do działania i jasnością umysłu oraz całym sercem zaangażować się w wykonywaną pracę. Oto one:
  1.       Nawodnienie organizmu (wypicie szklanki niegazowanej wody mineralnej) – oczywiście najlepiej pić wodę regularnie w ciągu dnia, jednak wiadomo, że zdarza się o tym zapomnieć zarówno nam, jak i dzieciom.
  2.       Stymulacja „punktów na myślenie” – jedną ręką (dokładniej palcem wskazującym i kciukiem) masujemy delikatnymi ruchami okrężnymi punkty pod obojczykami (po obu stronach mostka) przez około 20-30 sekund. Droga ręka w tym czasie spoczywa na brzuchu na wysokości pępka. Po upływie zalecanego czasu dokonujemy zmiany i masujemy „punkty na myślenie” drugą ręką, a pierwszą przekładamy na brzuch.
  3.       Wykonywanie ruchów skrzyżowanych naprzemiennych – przykładowo może to być dotykanie lewą ręką prawego kolana na przemian z dotykaniem prawą ręką lewego kolana. Głównym warunkiem do spełnienia jest tutaj przekraczanie linii środkowej ciała. Ruchy powinny być wykonywane powoli i dokładnie.
  4.        Pozycja wyciszająca Dennisona – jej nazwa pochodzi od nazwiska twórcy tej metody – Paula Dennisona. Składa się z dwóch części. W pierwszej krzyżujemy nogi, następnie krzyżujemy ręce na wysokości klatki piersiowej (ręce skrzyżowane odwrotnie do nóg, tzn. gdy prawa noga jest na wierzchu, to wierzchnią ręką ma być ręka lewa). Dłonie układamy w dołach pachowych, pozostawiając z przodu kciuki skierowane w górę. Zamykamy oczy. Swobodnie oddychamy, powoli wydłużając wydech. Podczas wdechu językiem dotykamy podniebienia twardego, podczas wydechu język swobodnie opada w dół. Siedzimy w takiej pozycji około minuty, czekając aż oddech i myśli się uspokoją. Następnie przechodzimy do drugiej części. Siedząc, ustawiamy nogi w lekkim rozkroku, palce obu dłoni łączymy między kolanami (kciuk do kciuka itd.). Również zamykamy oczy i wraz z wdechem i wydechem unosimy i opuszczamy język.
Jakie cele chcemy osiągnąć poprzez wykonanie tych czterech kroków?
  1.         Długo można by pisać o zaletach picia odpowiedniej ilości wody, teraz skupmy się jednak na tym, że jest ona zastrzykiem energii dla układu nerwowego. Dobry poziom nawodnienia organizmu umożliwia sprawny przepływ impulsów nerwowych, co znacząco poprawia koncentrację i zdolność do zapamiętywania. Pamiętajmy, że skutkiem odwodnienia, oprócz oczywistego spadku energii i zdolności do skupienia uwagi, może być także ból głowy!
  2.        Poprzez stymulację tych punktów chcemy uzyskać jasność umysłu, ukierunkować energię dostarczoną wraz z wodą do organizmu na procesy myślowe.
  3.        Dzięki przekraczaniu linii środkowej ciała następuje synchronizacja i aktywizacja obu półkul mózgowych, co pozytywnie wpływa na dynamikę procesów myślowych.
  4.       Pozycja Dennisona umożliwia wyciszenie nadmiaru emocji, uporządkowanie myśli i uzyskanie pozytywnego nastawienia do czekającego nas zadania.


Organizm po wykonaniu czterech omówionych wyżej czynności jest w pełnej gotowości, umysł jest całkowicie skupiony a emocje wspierają proces zapamiętywania lub odszukiwania już zapamiętanych informacji.

Spotkaliście się już kiedyś z kinezjologią edukacyjną? Może mieliście okazję poczuć na własnej skórze lub zaobserwować u dzieci jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu? Przypominam, że możecie zaproponować mi tematy lub zagadnienia, o których chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej. Czekam na Wasze komentarze i wiadomości.

A zatem, do dzieła!

*zdjęcie znalezione w InternecieBrak komentarzy:

Prześlij komentarz