piątek, 25 lipca 2014

Joga dla dzieci. Wpływ jogi na rozwój dziecka. Korzyści z jogi dla dzieci.

Joga dla dzieci to coraz bardziej popularny temat. Mimo potwierdzonego pozytywnego wpływu jogi na rozwój i funkcjonowanie dziecka, wciąż budzi ona niestety wiele kontrowersji. Myślę, że ich główną przyczyną jest niepełne zrozumienie tematu, bezrefleksyjne powtarzanie opinii innych lub błędne założenie, że "joga to po prostu zło". 

Dla mnie, miłośniczki jogi, temat pierwszego wpisu na blogu wydał się oczywisty - joga dla dzieci. Wypowiem się z perspektywy fizjoterapeutki i osoby, dla której prawidłowy rozwój i szczęście dziecka są najważniejsze.

Na wstępie chciałabym podkreślić, że joga dla dzieci to nie to samo co joga dla dorosłych. I różnicą jest tutaj nie tylko wiek uczestników zajęć :) Joga dla dzieci rządzi się swoimi prawami, jest dostosowana do stopnia rozwoju dziecka, tak aby mogło ono wynieść ze spotkania, to czego na danym etapie potrzebuje najbardziej.

zdjęcie ze strony http://backandwhite.be/event/kids-yoga-seger-maesschalck/


Zajęcia jogi mają pozytywny wpływ na rozwój psychiczny, fizyczny, emocjonalny, intelektualny, motoryczny i społeczny dziecka. Wbrew pozorom joga to nie tylko „zwykłe rozciąganie”, jak twierdzi niestety ciągle zbyt duża ilość osób.

Dzisiaj, na dobry początek, chciałabym przedstawić Wam niektóre korzyści płynące z zajęć jogi dla dzieci:


·  Joga wspiera naturalną aktywność ruchową i prawidłowy rozwój dziecka


·  Joga wzmacnia mięśnie i jednocześnie sprawia, że są one elastyczne, zapobiega przykurczom spowodowanym siedzącym trybem życia


· Joga kształtuje cechy motoryczne dziecka (m.in. gibkość i koordynację ruchową), uczy płynności ruchu, usprawnia dużą i małą motorykę, stymuluje rozwój zmysłu propriocepcji i równowagi, wzmacnia i uelastycznia układ ruchu, chroni przed kontuzjami . Zwiększa świadomość własnego ciała i jego ruchu w przestrzeni.·  Następuje synchronizacja półkul mózgowych, poprawia się pamięć i koncentracja. Dziecko uczy się samokontroli i dyscypliny. Joga jest treningiem uważności , uczy bycia tu i teraz.·    Joga jest świetną zabawą, rozwija kreatywność i wyobraźnię. Dodaje pozytywnej energii i pozwala rozładować nadmiar tej nieukierunkowanej.·   Odpowiednio dobrane pozycje jogi korygują wady postawy i kształtują nawyk prawidłowej postawy. Dziecko uczy się także prawidłowego sposobu oddychania.·    Joga pomaga kształtować dobre relacje z rówieśnikami, sprzyja integracji, współpracy i rozwijaniu zdolności interpersonalnych. Uczy szacunku i akceptacji siebie i innych. Wprowadza dziecko w świat podstawowych wartości moralnych. Dziecko chce i ma odwagę „być sobą”, przestaje porównywać się z innymi, skupia się na tym, aby być po prostu lepszym człowiekiem, niż było wczoraj. Stara się dostrzec w sobie i innych to co najlepsze.· Dzięki pokonywaniu własnych ograniczeń w trakcie zajęć, następuje wzrost samooceny dziecka i wiary we własne możliwości. Brak rywalizacji daje każdorazowo poczucie zwycięstwa, co powoduje, że zwiększa się pewność siebie i poczucie własnej wartości.·  Joga stymuluje prawidłową pracę układu nerwowego, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Normalizuje ukrwienie narządów wewnętrznych, reguluje metabolizm, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Dziecko uczy się odczytywać sygnały płynące z ciała i rozpoznawać zachodzące w nim procesy. Ma poczucie kontroli nad swoim ciałem.·   Poprzez udział w specjalnie dobranych zabawach dzieci nieśmiałe stają się odważniejszedzieci nadpobudliwe spokojniejsze. Rozwijają się zdolności przywódcze, ale także umiejętność wykonywania poleceń i dostosowania się do reguł.·         Kształtuje się otwartość i wrażliwość dziecka, łatwiej jest mu osiągnąć harmonię, wewnętrzny spokój i poczucie bezpieczeństwa. Joga pomaga dziecku rozpoznać, zrozumieć i kontrolować swoje emocje. Dziecko staje się bardziej odporne psychicznie, lepiej znosi ewentualne porażki i przykre doświadczenia, odważniej stawia czoła wyzwaniom w swoim życiu.·  Joga pozwala zmniejszyć poziom stresu, doskonale relaksuje. Sprzyja powstaniu trwałego poczucia szczęścia, niezależnego od czynników zewnętrznych. Ułatwia poznanie siebie, odkrycie swoich mocnych stron.·  Dziecko dzięki prawidłowemu odczytywaniu sygnałów płynących z ciała, zaczyna rozumieć co dobrze wpływa na jego zdrowie, a co powoduje, że czuje się źle. Intuicyjnie zaczyna wzmacniać pozytywne nawyki i eliminować te szkodliwe, wprowadza zdrowy styl życia.

--------------------------------------------

Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii na temat jogi dla dzieci. 

Śmiało piszcie, co myślicie o zajęciach jogi dla dzieci?
Może macie już jakieś doświadczenia związane z jogą dla dzieci – Wasze dzieci lub dzieci Waszych znajomych uczęszczały na takie zajęcia? A może właśnie zastanawiacie się czy zapisać je na jogę? Może macie jakieś wątpliwości? 
Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.


W następnym wpisie będzie kilka słów na temat kinezjologii edukacyjnej. A w kolejnym powrócę do jogi dla dzieci. 

Jeśli chcielibyście, abym poruszyła jakiś konkretny temat związany z rozwojem dziecka to napiszcie propozycje w komentarzu lub wyślijcie mi maila :) 


19 komentarzy:

 1. Dziękuję Iza!!:* genialny tekst! nie miałam pojęcia ile korzyści przynosi Joga! a mam pytanko od jakiego wieku najlepiej zacząć?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za Twoją opinię! Cieszę się, że tekst Ci się spodobał:) Ja też dopiero całkiem niedawno dowiedziałam się o tych wszystkich korzyściach! To jest niesamowite! :) Ogólnie przyjmuje się, że w zajęciach jogi mogą brać udział dzieci już w wieku przedszkolnym, jednak oczywiście zależy to od stopnia rozwoju dziecka - do uczestnictwa w zajęciach będą nadawały się niektóre dzieci już w 3. roku życia, niektóre będą natomiast gotowe dopiero mając np. 5-6 lat.

   Usuń
 2. A czy są sposoby stymulowania rozwoju dziecka dla tych rodziców, którzy nie chcą (z różnych powodów, np. religijnych, światopoglądowych) bawić się w jogę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście! całe mnóstwo! :) Na blogu omawiam inne możliwości wspierania rozwoju dziecka, polecam zapoznać się z tymi artykułami, także gościnnymi :) Na fanpage również bardzo często podrzucam świetne pomysły na stymulowanie dziecięcego rozwoju!

   Jednocześnie gorąco zachęcam do wprowadzenia jogi w życie dziecka :) Joga dla dzieci to tak naprawdę nic innego jak zbiór różnych zabaw wspierających rozwój dziecka na wielu płaszczyznach i nie ma absolutnie nic wspólnego z religią :) To jest właśnie jeden z mitów, o którym wspominałam na początku wpisu. Oczywiście joga dla dorosłych to już co innego, może mieć silny związek z religią, jednak też niekoniecznie :) Sama jestem najlepszym przykładem na rozdzielenie tych dwóch obszarów :)

   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy wpis! Nasze dziecko ma 3 latka i może powoli zaczniemy oswajanie z jogą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa! Cieszę się, że zainteresowałaś się pomysłem jogi dla dzieci ;) Myślę, że właśnie 3-4 lata to idealny moment! Na razie na blogu opisałam tylko pozycję LWA, ale w planach mam kontynuację tej serii :) Pozdrawiam ciepło i powodzenia ;) W razie pytań zapraszam do kontaktu!

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy wpis! Nasze dziecko ma 3 latka i może powoli zaczniemy oswajanie z jogą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A da się jeszcze coś zrobić w kierunku jogi z takim wyrośniętym dzieckiem, prawie 30-letnim? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówisz o sobie tak? ;) Oczywiście! Każdy moment na rozpoczęcie przygody z jogą jest dobry! W jodze wspaniałę jest to, że nie jest nastawiona na sztywne reguły, nic nie robi się na siłe, wbrew sobie, z bólem --> ćwiczy się na tyle na ile jest to komfortowe dla organizmu, ew. na granicy lekkiego dyskomfortu - i nagle niepostrzeżenie po jakimś czasie ze zdumieniem można odkryć jak duży postęp się zrobiło :) Najważniejsza jest ochota i systematyczność :) Zachęcam gorąco! W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

   Usuń
  2. O widzisz, to dobrze :). Zawsze obawiałam się jogi, bo należę do tych mało rozciągniętych. Muszę spróbować! Co polecasz na początek?

   Usuń
  3. Na początek polecam znaleźć dobre studio jogi w okolicy, gdzie praktykuje polecany instruktor, który bedzie na pcozatku zwracal Ci uwage na kluczowe kwestie w ustawieniu np miednicy czy kregoslupa ( u mnie to byl miesiac zajec 3-4 razy w tygodniu), a później mozesz juz praktykowac w domu jesli bedziesz czuc sie na silach :) Skąd jesteś?

   Usuń
  4. A to niestety nie znam nikogo, ale rozejrzyj się, popytaj :) gorąco zachęcam :)

   Usuń
 6. Bardzo cenna informacje, napewno o tym pomyślę, jak córeczka już będzie już na świecie i podrośnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, że już teraz czytasz o rozwoju dziecka i myślisz nad tym co możesz zrobić dobrego w tym kierunku :) W razie pytań pisz śmiało! :) Zachęcam też abyś zainteresowała się jogą dla kobiet w ciąży - rewelacyjne zajęcia i wspaniałe efekty :) M.in. łatwiejszy poród :)

   Usuń
 7. Moja Agusia jest jeszcze za mała, ale jak podrośnie wybierzemy się razem na jogę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspólna rodzinna joga (rodzic z dzieckiem) jest wspaniałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu już dla najmłodszych dzieci, a jak podrośnie to śmiało może wybrać się na zajęcia przeznaczone tylko dla dzieci :) Dzieci są oczywiście podzielone na grupy wiekowe, np. 3-4 latki, 5-6 latki itd :) Ile lat ma córeczka?

   Usuń
 8. Genialny tekst, dużo pomocnych informacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Cieszę sie, że tekst okazał się pomocny :) W razie pytań zapraszam do kontaktu ;)

   Usuń