piątek, 30 września 2016

Relacja z konferencji „Jak wspierać dzieci w rozwoju?” cz.3 + ćwiczenie Michała Pasterskiego dla rodziców

 W pierwszej części mojej relacji zajmowaliśmy się tematem samokontroli u dziecka, w drugiej uważnością dla dzieci, a teraz przyszedł czas na najważniejsze przesłania tytułowego wykładu „Jak wspierać dzieci w rozwoju?”, który wygłosił Michał Pasterski.

Wykład Michała był najdłuższy ze wszystkich, jednak gdy się skończył można było tylko żałować, że to już koniec! Ogromna dawka osobistych przemyśleń Michała, inspiracji dla rodziców oraz motywacji i wiary w to, że można dla polskiej edukacji zrobić coś dobrego!


Na youtube dostępne jest nagranie całego wykładu Michała, dlatego tutaj postanowiłam przedstawić tylko podsumowanie jego wystąpienia w kilku punktach – mam nadzieję, że zachęci Was ono do wysłuchania całości!

Zaczynamy!

1. Celem wychowania dzieci w szkołach powinna być młodzież, która  opuszczając szkołę cieszy się równowagą psychiczną i dobrze rozwiniętymi kompetencjami psychospołecznymi.

2. Dziecko jest, tak jak np. roślina, naturalnie zaprogramowane do rozwoju i wie czego potrzebuje. Jeśli jako dorośli uważamy, że tak nie jest i że nie poradzi ono sobie bez nas, to próbujemy je ukierunkować według własnych założeń, wymuszając niejako na nim posłuszeństwo względem naszych zasad. Takie dziecko będąc już dorosłym ciągle szuka wskazówek i osób, które nim pokierują w życiu, nie jest samodzielne.

3. Jeśli zrozumiemy, że dziecko = mały CZŁOWIEK i zaczniemy tak je traktować, to zacznie ono zachowywać się bardziej odpowiedzialnie, z większą inteligencją i rozwagą.


4. Bojąc się o to czy dziecko sobie poradzi, sprawiamy, że zaczyna się ono bać podejmować własne decyzje i prowadzimy do tego, że nie będzie sobie radziło w życiu, bo nasz strach mu się udzieli. Trochę na zasadzie samospełniającej się przepowiedni! Efekt przeciwny do naszych intencji (troska o dziecko).


5. Patrzmy na dzieci, tak jak byśmy chcieli, aby one o sobie myślały.

---------------------------------------------------- 

Muszę przytoczyć też tutaj bardzo pomocne ćwiczenie, o którym wspomniał Michał – poświęć na jego wykonanie wystarczająco dużo czasu! Nie rób tego w biegu, usiądź z kubkiem ciepłej herbaty/kawy i wykonaj te dwie rzeczy:

1.    Wypisz wszystko co myślisz o swoim dziecku, wszystkie przekonania jakie masz na jego temat (Wszystkie! Tzn. te negatywne i te pozytywne, te których jesteś bardziej i mniej świadomy!)

2.    Zastanów się, jak każda z tych opinii wpływa na dziecko, na to jak o sobie myśli, jak się zachowuje oraz jak wpływa to na Waszą relację, na Twoje zachowanie i sposób komunikacji z dzieckiem.

---------------------------------------------------- 


I na koniec jeszcze 5 krótkich wskazówek!

Pozwólmy dzieciom:

1.    Na większą samodzielność
2.    Więcej się bawić.
3.    Odkrywać świat na własną rękę.
4.    Wyrażać swoje emocje i opinie.
5.    Mieć i wyrażać swoje naturalne potrzeby (wsłuchujmy się w nie i akceptujmy je!)


Michał wspomniał też o błędach polskiego systemu edukacji i o tym jak można uodpornić na nie dzieci - zajrzyjcie do tych artykułów na jego stronie i przeczytajcie na co warto zwrócić uwagę, aby dziecko zachowało w sobie ciekawość świata!

---------------------------------------------------- 


Mam nadzieję, że relacja z konferencji Wam się spodobała i że znaleźliście w niej coś ciekawego dla siebie!

Zachęcam Was mocno do wykonania ćwiczenia opisanego powyżej - możecie być naprawdę zaskoczeni wnioskami, jakie z niego wyciągniecie i tym jak bardzo to co myślimy o naszych dzieciach wpływa na to jakie one są i jak się zachowują!

Znacie Michała, Agnieszkę lub Angelikę? 

Jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście to teraz macie okazję nadrobić zaległości :) 

4 komentarze:

 1. Bardzo dziękuję Ci za ten tekst i linki. Jeszcze sporo czasu minie zanim moje dziecko pójdzie do szkoły, ale już dziś warto zacząć się do tego przygotowywać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kalina! Bardzo się cieszę, że wpis okazał się dla Ciebie pomocny :) Dokładnie, zawsze jest dobra pora na poszerzanie wiedzy i przygotywawanie się na przyszłość ;)

   Usuń
 2. Zajrzałam na Twojego bloga - bardzo ciekawa Twoich treści. Przyznam, że sama zarówno jestem mamą, ale także pracuję z dziećmi. To piękne móc obserwować jak dziecko zaczyna wyrażać siebie, jaki ma charakter, osobowość, itp. Szukam też nieustannie drogi by właśnie ten potencjał i to co w dziecku naturalne nie zostało zagłuszone przez mnie jako rodzica, przez edukację. Ciesze się, że zajrzałam na Twojego bloga, zagoszczę tu na dłużej. Na pewno! :-) Pozdrawiam z Krakowa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odwiedziny i zainteresowanie moją stroną :) To fantastyczne, że są tacy świadomi rodzice jak TY, którzy chcą aby dziecko dojrzewało i wyrastało na samodzielnie myślącego, szczęśliwego człowieka ;)

   Zapraszam oczywiście regularnie :) Dzisiaj pojawi się nowy artykuł o tym jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci - myślę, że Cię zainteresuje! Pozdrawiam z Poznania ;)

   Usuń